Kurtyny powietrzne – czy warto montować?

           Obecnie dostępny na rynku wachlarz kurtyn powietrznych pozwala na wybranie optymalnego rozwiązania dla każdego rodzaju budynku. Różne modele pozwalają na szerokie zastosowanie, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach handlowych, usługowych, w działalności komercyjnej, a także w sektorze przemysłowym.

Jak to działa?

Otwór drzwiowy narażony jest na różnicę temperatur, ciśnienia oraz na napór powietrza, a każdorazowe otwarcie drzwi bądź bramy powoduje znaczne straty ciepła/zimna, które muszą być stale bądź okresowo uzupełniane. Straty energii są wysokie w przypadku dużej różnicy pomiędzy temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną. Kurtyna powietrzna zbudowana jest z kratki wywiewnej, nawiewnej oraz wentylatora promieniowego, poprzecznego bądź osiowego. Wentylator wytwarza strugę powietrzną, która kierowana jest ku dołowi, tworząc niewidzialną barierę ochronną pomiędzy pomieszczeniami bądź strefami o różnych temperaturach. Ma na celu wyeliminowanie powyższych strat, a także dodatkowo jest w stanie uchronić przed napływem różnych zanieczyszczeń do pomieszczenia np. przed kurzem, spalinami, dymem papierosowym, owadami itp.

Kurtyna może być wyposażona w nagrzewnicę elektryczną bądź wodną podpiętą do instalacji centralnego ogrzewania. Jest to dodatkowy element wyposażenia kurtyny, który ma na celu głównie wyeliminować dyskomfort osób pod nią przechodzących bądź uzupełnić zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia. Jednak brak nagrzewnicy nie wpływa negatywnie na skuteczność kurtyny. 

 

rm-fm

Zalety montażu kurtyny powietrznej

 • oszczędność energii
 • rozdziela warunki klimatyczne panujące w dwóch pomieszczeniach
 • zabezpiecza przed przedostawaniem się zanieczyszczeń
 • zwiększa komfort

Dla optymalnej wydajności i maksymalnego komfortu ważny jest prawidłowy dobór kurtyny. Należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

 • szerokość wejścia – kurtyna powinna być szersza od drzwi nad którymi będzie zamontowana
 • wysokość instalacji – urządzenie przy swojej maksymalnej wydajności powinno być w stanie pokryć całą długość wejścia
 • styl, rodzaj i szczelność budynku
 • liczba drzwi w budynku i ich rozmieszczenie względem siebie
 • współpraca z systemem grzewczo-wentylacyjnym w budynku
 • zakładana różnica temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego

 

Co mamy do wyboru?

 

 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Dodatkowo kurtyny powietrzne możemy wyposażyć w czujnik drzwiowy mechaniczny lub magnetyczny. Czujnik ten umożliwia włączenie kurtyny powietrznej w przypadku otwarcia drzwi oraz jej wyłączenia, gdy drzwi się zamkną.

Kolejną dodatkową opcją jest zamontowanie sterownika ściennego, posiadającego funkcję termostatu. Można regulować pracę kurtyny w zakresie:

 • regulacji mocy wentylatora (niski/wysoki bieg), 
 • ustawienia temperatury – dotyczy to kurtyn z nagrzewnicą elektryczną (sterownik będzie włączał/wyłączał grzałki elektryczne) oraz z nagrzewnicą wodną (automatycznie będzie otwierany/zamykany zawór).

 

             Kurtyny powietrzne są bardzo dobrym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić energię, a także stworzyć komfortowy klimat. Są łatwe w instalacji oraz tanie w konserwacji przez cały okres użytkowania. To proste i niedrogie rozwiązanie zapewniające komfortowe oraz czyste środowisko.

 

Trzymajcie się ciepło i zdrowo!

 

 Polub nas na facebooku bądź google+ i bądź z nami na bieżąco.

 

Dodaj komentarz